Dlaczego kolorowanki dla dzieci są ważne dla ich rozwoju?

Kolorowanki to jedne z pierwszych obrazków, z którymi stykają się małe dzieci. Kolorowanie to świetna zabawa, ale może to być również sposób na poprawę umiejętności manualnych i intelektualnych dziecka w ogóle. Jednak nie wszystkie dzieci lubią kolorować. Jeśli nasze dzieci unikają tej czynności, to warto poszukać rozwiązań, które pozwolą przełamać tę niechęć. Ponieważ kolorowanie obrazków jest świetną zabawą i może przygotować dziecko do dalszej pracy. Warto zatem podarować im specjalne kolorowanki dla dzieci.

Kolorowanie jest wstępem do pisania

Kolorowanie jest nie tylko zajęciem, ale pozwala rodzicom lub opiekunom żłobków zrelaksować się i odpocząć od zabawy z dziećmi. Kolorowanki dla chłopców i dziewczynek wpływają na precyzję i zdolności manualne. Dwulatek może:

  • ćwiczyć prawidłowe trzymanie kredki,
  • uczyć się koordynacji ręka-oko,
  • utrwalić cierpliwość poprzez pozostawanie w granicach kredki.

Po kilku chwilach łatwo jest dokładnie pokolorować i podnosząc rękę, napisać litery w linie na kalkulatorze zeszytowym.

Nauka koncentracji

Dzieci mają też problemy z koncentracją uwagi – interesują się wieloma rzeczami naraz i ciągle chcą nowych bodźców – natomiast kolorowanie zmusza je do skupienia uwagi na jednej czynności (o grach projektowych poprawiających uwagę dziecka przeczytasz tutaj). Książeczki z kolorowymi okładkami lub kolorowanki dla dzieci z nadrukiem to nie tylko trening cierpliwości, ale także trening uwagi, kolejna cecha niezbędna do udanego uczestnictwa w programach szkolnych. I choć wielu rodzicom może się wydawać, że malowanie gotowego obrazka nie dodaje wyobraźni i kreatywności, to wcale tak nie jest, bo dzieci mogą dobierać własne kolory i dodawać elementy, których nie ma na obrazku. Ostateczny wygląd będzie zależał wyłącznie od dziecka.

Jak możemy zachęcić moje dziecko do kolorowania?


Jest kilkoro dzieci, które nie chcą kolorować, lecz warto je do tego przekonać. Aby łatwiej było ich przekonać, można rozważyć zakup dobrej jakości kolorowych kredek. Droższe papiery mają zazwyczaj ciemniejszy kolor, nie wymagają mocnego nacisku na papier, nie łamią się i łatwo je naostrzyć, są też grubsze, co sprawia, że bardziej nadają się do rąk małych dzieci. Rysowanie słabej jakości kredkami jest trudne i żmudne. Należy też pamiętać o doborze właściwych obrazków: kolorowanki dla chłopców i kolorowanki dla dziewczynek (czy to kupione w sklepie, czy w kształcie kolorowanek do druku dla dzieci) różnią się od siebie.