Z jakich powodów warto dać dzieciom kolorowanki?

Nie ulega wątpliwości, że warto zachęcać dzieci do twórczej pracy, jaką jest rysowanie. Jest to dokładnie to samo, co zachęcanie do improwizacji w muzyce czy tańcu. Ale kolorowanie, łączenie kropek i rysowanie linii to także bardzo ważne elementy rozwoju dziecka. W tej sytuacji maluch uczy się kierować własną ręką, a my stopniowo wprowadzamy go w świat nauki pisania. Tym samym kolorowanki dla dzieci  ze strony www.taniaksiazka.pl i powyższe zadania są ćwiczeniami profilaktycznymi.

Rozwój zaczyna się od kolorowanek

Nie ma wątpliwości, że taka forma zabawy sprzyja analizie i syntezie wzrokowej u dzieci. Wspiera koordynację ręka-oko i uczy dokładnych ruchów palców i całej dłoni. Dodatkowo pomaga kontrolować poziom napięcia mięśniowego, które bezpośrednio przyczynia się do ruchu kredek. Zaskakująco, kolorowanie może również zwiększyć pamięć. Sprawdź, czy dziecko pamięta kolory swojej ulubionej postaci z kreskówki. Dziecko będzie potrafiło tworzyć kreatywne prace plastyczne i porównywać je z wzorcem w razie potrzeby. Jest to więc okazja dla dziecka do rozwijania samodzielnego myślenia i porównywania. Wszelkie kolorowanki dla dzieci pobudzają również wyobraźnię dziecka. Podczas łączenia kropek dziecko wyobraża sobie, jak będzie wyglądał bohater lub kształt, który tworzy. Kolorowanie bezsprzecznie rozwija całe dziecko.

Korzyści z kolorowanek

Jest taka prosta czynność, która pomaga dzieciom rozwijać się na wielu płaszczyznach: kolorowanie. Kolorowanki posiadają olbrzymi wpływ na rozwój dziecka, a korzyści płynące z tych niepozornych książeczek są bezcenne. Efekty korzystania przez dzieci z książek obrazkowych są powszechnie znane.

Poprawa zdolności motorycznych i pobudzanie wyobraźnię dziecka

Podczas kolorowania obrazków, dzieci muszą rozwijać umiejętności motoryczne poprzez prawidłowe trzymanie kredek, przesuwanie ich i dopasowywanie do określonych obszarów. Z czasem możliwe jest dorysowanie nawet niewielkich obszarów kolorowanki. Czerwone słońce czy niebieska trawa to świadectwo wielkiej wyobraźni dziecka. Jeśli dziecko zna prawdziwy kolor jakiegoś przedmiotu, nie przekonuj go do trzymania się ścisłego schematu definicji. Pozwól mu spróbować i samemu zdecydować o wyborze kolorów i sposobie ich mieszania.

Nauka kolorów i pisania

Dzieci uczą się rozróżniać różne kolory, kształty i proporcje. Po pewnym czasie potrafi wydobyć z obrazu coraz więcej elementów i podkreślić je kolorem. Oprócz tego, że dziecko uczy się trzymać kredkę i odkładać ją na miejsce.